Kapat
Üye Girişi
Kapat
Sepetim

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}


Çay


İlk kez Çin’de bulunduğu söylenen Çay, günümüze kadar farklı metodlara ve işlemlere tabi tutularak sürekli olarak çeşitlenmiş ve bölünmüştür. Çay, özellikle Osmanlı İmparatorluğu'ndan itibaren hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Birçok gıda marketinde, restoranlarda ve kafelerde görmeye alışık hale geldiğimiz Çay, kültürümüze çok ayrı bir yere sahiptir. Her türden insanın severek kullandığı başlıca içeceklerin başında gelen Çay özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte ve yurdun geri kalanında dağıtılmaktadır.


Yıllardır hayatımızın vazgeçilmez içeceklerinden biri haline gelen Çay, tadı ve tonu ile her yaş grubundan insanın bir araya gelip konuşurken tükettikleri içeceklerin başında gelmektedir. Çayın tarihi çok eski yüzyıllara dayanmakla birlikte günümüze gelinceye kadar süre içerisinde değişikliğe ve yeniliğe uğramıştır. Çayın özellikle son yıllarda işlenmesinden birden çok çeşitliliğe gidilmesi yeni çay ürünleri modelleri ile tanışmanıza sebebiyet vermiştir. Çayın ağızda bırakmış olduğu mayhoş bir tad yaz aylarında harareti aldığı gibi kış aylarında ise içinizi ısıtmak için birebir kullanılan içeceklerdendir. Eski yüzyıllardan itibaren özellikle Anadolu coğrafyasında Çay tadı kadar sunumu ile de ön plana çıkmaktadır. Çay sunumu özellikle Anadolu coğrafyasında önemli bir yere sahiptir. Eski tarihlerden beri padişah ve krallardan evlere gelen misafirlere kadar insanlar çay sunumlarına önem verir. çayın yanına birkaç dekorasyon parçası koyarak estetik bir görünüş sağlamayı amaçlamaktaydı. Bu gelenek günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Çeyizlerin baş tacı haline gelen çay takımları ve çay bardakları; türlerine, işlenmiş oldukları motiflerin yapı ve şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir. Aynı zamanda çay ürünleri çeşitleri uzun bir zaman diliminde kendini harmanlayan ve işlemlere tabi tutula tutula karşımıza çıkmaktadır.

           

Çay Takımı Modellerinin Özellikleri


Türk kültürü dahil olmak üzere Dünya coğrafyasındaki birçok farklı kültüründe çay takımlarına ve çay motiflerine verilen önem hatırı sayılır derecede yüksektir. Bu yüzden milletler sadece kendi coğrafyasında popüler hale gelen ve bir geleneğe sahip olan ürünler kadar farklı coğrafyadaki çay motiflerine de önem vermektedirler. Bu yüzden Türkiye’de işlenmiş ve Türk gelenek ve göreneklerine tam anlamıyla uyum gösteren bir çay bardağı seti sadece Türk halkı tarafından değil de Dünya’nın birçok farklı coğrafyasındaki halk tarafından da sevilmektedir. Çay takımı; önemi, yapısı, estetik duruşu ile evlerin baş tacı haline gelmektedir. Evlerde farklı bir dekorasyon modeli arayanlardan tutunda çay sunumunda kullanmak isteyenlere kadar çay takımlarını farklı amaçlar için kullanmak isteyen kişilerin sayıları hayli hayli fazladır. Yukarıda belirtilen iki ürüne işlenen motifler, kullanılan renk tonları sayesinde estetik bir duruşa ve göz büyüleyici güzelliğe ulaşabilmelerine yardımcı olmaktadır. Motiflerde kullanılan işlemelerin ilk buluşu haftaları belki de ayları almaktadır. Her motifte ayrı bir haz duygusu yaşatmak çay bardağının aslını yansıtması için yeterli unsurdur. Bu yüzden çay bardağı tek başına bir anlam ifade etmezken çay bardağının üstüne işlenen motifler çay bardağının gerçek görüntüsünü kazanmasını sağlamaktadır.


Çay sunum şekli ve yapısı ile onlarca farklı şekilde ve tipte karşınıza çıkmaktadır. Çay sunumunu istediğiniz gibi yapmak için sadece ve sadece çay takımınızı iyi seçmek yeterli kalmamaktadır. Çay takımınının yanı sıra sunum yaparken çay bardağının yanına birkaç kurabiye, birkaç süs eşya veya aklınıza gelebilecek farklı tür motif ve işlemeler sunumunuzu apayrı bir boyuta taşımada etkili unsurlardandır. Bu unsurları belirlerken evinizi ve çay takımlarınızı tam anlamıyla bilmeniz ve kararınızı bu yönde vermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki çayın yanına götüreceğiniz en küçük bir ikram dahi misafirinizin onayını almaya yeterli olacaktır. Bir başka çay sunumu öneri ise çayların yanına koyulan şekerlerin dışında çikolata gibi farklı şeker ve tatlı türlerine ağırlık vermeniz sunumuzun sınırların dışında ve kimseye bağlı olmadığını göstermenize yardımcı olacaktır. Klasiklemişlerin dışında yapacağınız ve uygulayacağınız her tür çay sunumunu fikri karşıdaki kişinin gönlünü almanızda yardımcı olacaktır.


Çay Sunum Setleri ve Çeşitleri


Çay sunum seti sayılarına, cinsine, üzerine uygulanan motiflerin türüne göre onlarca farklı sunumda ve yapıda karşınıza çıkmaktadır. Sizin bu durumda yapacağınız en önemli kriter evinizi iyi tanımanız ve evinize uygun olan çay sunumu setlerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bu anlamda evinize göre çay sunum setleri;  • Evinizde çoğunlukla açık tonlara yer vermişseniz aynı zamanda aydınlatmalar açık tonlarda ise, evinizde kullandığınız mobilya, dekorasyon ürünleri, mutfak takımları, perde rengi gibi eşyalar açık veya açık tonlarda ise, evinizin modern bir havası varsa çay sunum setlerinize de buna önem vermeniz gerekmektedir. Bu anlamda sade, şık, göz yormayan, açık tonlarda, modern tipteki evinize alacağınız çay sunumu setleri de açık tonlarda, hafif motif işlemeli, göz yormayan, bir veya birkaç adet renk kullanılan ve bu kullanılan renklerin sete en iyi şekilde işlenmiş çay sunum setlerine ve takımlarına yoğunluk vermeniz gerekmektedir. Bu türden renk modelleri evinizin ortamına kolaylıkla uyum göstermekle birlikte farklı bir hava katmada yardımcı olacaktır.

  • Evinizde kullanmış olduğunuz renk tonları ve aydınlatmalar genellikle koyu renklerde ise,evinizin mobilyaları, işlemeleri, dekorasyon ürünleri, mutfak takımları veya perde renkleri koyu veya koyu tonlarda ise aynı zamanda altın tondaki renklerde oda içerisinde mevcut ise seçeceğiniz çay bardağı setlerinde de buna öncelik vermeniz gerekmektedir. İhtişamlı, ağır ve geleneksel evinize uyum gösterecek çay sunum setlerinde arayacağınız özellikler; ağır motif işlemeli, koyu veya altın tonlarda, evinizin geri kalanına uyum gösterebilecek ve geri planda kalmayacak setler olmalıdır.


Çay sunumu takımları özellikle son yıllarda ook fazla rağbet görmektedir. İnsanların ihtiyaçlarının değişmesi çay sunumlarına verilen önemin artmasına yardımcı olmuştur. Çay sunumlarında estetik bir görünüm kazandırmak isteyen sizler için yüzlerce farklı model ve çay sunum takımı mevcuttur. Sizin yapacağınız göz ve ruh zevkinize en çok yakışanı seçmeniz ve evinizin tacı haline getirmeniz olacaktır.


Çay sunum, kişiden kişiye göre değişiklik ve çeşitlilik göstermektedir. Her insanın zevklerinin farklı olması, çay sunumunun çok farklı çeşitleri ile karşılaşmanıza yardımcı olacaktır. Yapmış olduğu her sunumda kendinizi belli etmeniz misafirinizin gözünde yüksek bir mertebe olmanıza yardımcı olacaktır.


Daha fazla...Gizle
KARGO BEDAVA 150 TL ve üzeri
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ 256 Bit SSL & 3D secure
KIRIK PARÇA GARANTİSİ Kırılan parçalarını tek tek temin edebilirsiniz
TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ Peşin Fiyatına 4 Taksit